In this review of Every Plate Meal Kits, you will see how they work, what you exactly get as their service, meal options, ingredients, pricing, some advantages-disadvantages and who should absolutely try that meal kit and things like that.
If we consider Every Plate Meal Kits, we can say that these kits are too cheap.

With only $4.99, you can enjoy with your meal kit every dinner. Their the most important attribute is to require “minimal cleanup”.
With following simple recipes, you can cook your meal. Also, meal plans available for 2 or 4 people and there is not any commitment.
You can cancel, pause or swap your meal plan. Absolutely, No allergy or dietary restriction-friendly plans and less variety on the menu are the disadvantages of Every Plate. (View Weekly Menu)
With following simple recipes, you can cook your meal. Also, meal plans available for 2 or 4 people and there is not any commitment.
How Much Does Freshly Cost?
| Dinner for 2 | Dinner for 4 | |
|---|---|---|
| Price | $4.99 per serving | $4.99 per serving |
| Servings per week | 6 | 12 |
| Shipping | $8.99 | $8.99 |
| Total for 1 week | $38.93 | $68.87 |
You can cancel, pause or swap your meal plan.
Apart from all of these, Every Plate has some attractive attributes between other meal kit services.
They are earth friendly which mean that they are using recyclable materials for your meal delivery. Also they are more flexible according to others. There’s no commitment and no penalties for not ordering consistently. And it is important if you are an unstable person about your meal. (See Plan)
Every plate has some advantages and disadvantages but in the end, minimal cleanup, simple recipes, minimum time wasting parts catched us. Enjoy with your meal!



